Најмалку четворица убиени, десетмина ранети во експлозија во главниот град на Авганистан

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а десет се ранети во експлозија во близина на џамија во дипломатскиот кварт на Кабул.

dobivaj vesti na viber

Од италијанската болница што се наоѓа во непосредна близина на местото на експлозијата е соопштено дека во установата се донесени 14 повредени лица, од кои четири лица им подлегнале на здобиените повреди.

Калид Задран, портпарол на началникот на полицијата во Кабул, рече дека цел на експлозијата биле верниците што ја напуштале џамијата Вазир Акбар Кан по петочната молитва.

Полициски екипи на талибанските власти се на местото на инцидентот, а истрагата е во тек.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35 лица

Ана Ололовска

Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Ана Ололовска

Талибанците пукаа во воздух за да ги растераат Авганистанките кои протестираа пред Амбасадата на Иран во Кабул

А1он

Талибански заменик министер повика да се отворат училишта за девојчиња

Ана Ололовска

Уапсени 18 новинари откако почнаа немирите во Иран

А1он

Најмалку една жртва во експлозија на бомба во авганистанскиот град Фајзабад

Ана Ололовска