Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Од:

Најмалку 35 луѓе ги загубија животите во поплавите и одроните предизвикани од обилните врнежи во североисточниот дел на Бразил.

dobivaj vesti na viber

Во бразилската држава Парнамбуко, загинаа најмалку 33 лица во лизгање на земјиштето предизвикано од поројните врнежи во урбаните средини, додека 765 луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови. Властите во соседната држава Алагоас соопштија дека две лица го загубиле животот во поплавите.

Во декември и почетокот на јануари десетици луѓе загинаа додека десетици илјади луѓе не беа принудени да ги напуштат своите домови поради обилните дождови што ја погодија државата Баија, исто така во североисточниот дел на Бразил.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

А1он

Во Бразил пронајдени телата на британски новинар и староседелец

А1он

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Ана Ололовска

Најмалку една жртва во престрелка за време на рација во Рио де Женеиро

Ана Ололовска