Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Од:

Најмалку 35 луѓе ги загубија животите во поплавите и одроните предизвикани од обилните врнежи во североисточниот дел на Бразил.

Во бразилската држава Парнамбуко, загинаа најмалку 33 лица во лизгање на земјиштето предизвикано од поројните врнежи во урбаните средини, додека 765 луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови. Властите во соседната држава Алагоас соопштија дека две лица го загубиле животот во поплавите.

Во декември и почетокот на јануари десетици луѓе загинаа додека десетици илјади луѓе не беа принудени да ги напуштат своите домови поради обилните дождови што ја погодија државата Баија, исто така во североисточниот дел на Бразил.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мароко го совлада Бразил

Бројот на загинати во Бразил поради обилните дождови се искачи на 48

Невидени дождови во Бразил, десетици мртви

Ана Ололовска

Бразил: 36 загинати во поплави и лизгање на земјиштето

Актерка роди син на 56 години: „Кога се посомнева за бременост, му реков на докторот дека е луд“

Предраг Петровиќ

Адвокат со пиштол влегол во собата за магнетна резонанца, починал

Предраг Петровиќ