Најмалку 18 жртви при полициска рација во сиромашна населба во Рио де Жанеиро

Од:

Најмалку 18 лица загинаа во бразилскиот град Рио де Жанеиро, за време на голема полициска рација во сиромашна населба, соопшти државната воена полиција.

dobivaj vesti na viber

Оперативни тимови на цивилната и воената полиција на Рио де Жанеиро упаднаа во комплексот Алемао, во рамки на акцијата против организирани криминални групи, осомничени за повеќе кражби и грабежи на банки, како и за планирање напади врз сиромашни квартови, се наведува во соопштението.

Според полицијата, најмалку 18 лица загинаа во рацијата, од кои еден полицаец, 16 осомничени криминалци и една жена која се нашла во близина.

Во операцијата учествуваа околу 400 полицајци, четири летала и 10 оклопни возила.

Поради големиот број загинати, полициската акција поттикна истрага за можно кршење на човековите права.

„Има знаци на големи прекршувања на човековите права и оправдано сомнение дека ова е една од операциите со најголем број смртни случаи во Рио де Жанеиро“, се истакнува во соопштението на државниот правобранител.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Навивач бакна новинарка и заврши во притвор, доби забрана да оди на фудбалски натпревари

Катерина Павлова-Николовска

Лула: Политичарите треба да се подготват за политичко насилство, по неуспешниот атентат врз аргентинската потпретседателка Киршнер

Ана Ололовска

Бразилската полиција го обвини Болсонаро за ширење антиваксерски изјави

А1он

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

А1он