Најмалку 110 борци загинаа во судирите во Јемен за три дена

Од:

Во судирите меѓу безбедносните сили на Јемен и бунтовниците Хути, за три дена беа убиени 110 борци од двете страни, објавија денеска извори блиски до армијата.

Бунтовниците Хути се обидуваат да ја преземат контролата над Мариб од февруари, но јеменските сили, со помош на арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, ја потиснуваат офанзивата.

Десетици илјади луѓе загинаа од почетокот на граѓанската војна во Јемен во 2014 година, а милиони се раселени.

Јемен е една од најсиромашните земји каде што огромното мнозинство од населението зависи од меѓународната помош. ОН смета дека во таа земја владее најтешката хуманитарна криза во светот.

Би можело да ве интересира

ОН: Бројот на жртвите од војната во Јемен ќе достигне 377.000 до крајот на 2021 година

Ана Ололовска

Светска програма за храна: Во Јемен се одвива една од најголемите хуманитарни кризи во светот

Ана Ололовска

Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Десетици јеменски бунтовници убиени во близина на Мариб

А1он

Најмалку 200 загинати во судирите меѓу јеменските владини сили и бунтовниците околу Мариб

А1он

Јемен: Најмалку девет лица загинаа во експлозија на аеродромот во Аден

Ана Ололовска