Над 100 илјади починати од коронавирус во Мексико

Од:

Повеќе од 100.000 луѓе починаа во Мексико од Ковид-19, соопштија властите на таа земја.

Водечкиот епидемиолог во Мексико, Хозе Луис Аломија Сегара, синоќа потврди дека се регистрирани 100.104 смртни случаи во земјата.

Мексико е четврта земја што забележа црно салдо со повеќе од 100.000 смртни случаи, по САД, Бразил и Индија.

Податоците се објавени една недела откако мексиканските власти потврдија дека повеќе од милион луѓе биле заразени со вирусот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотна несреќа во Мексико, 19 мртви

31 мигрант киднапирани во Мексико на пат кон САД

Разбеснети фармери убија членови на мексиканскиот картел, наскоро следуваше одмазда

Шест лица загинаа во борба на нарко картели во Мексико

Силен земјотрес во Мексико

ВИДЕО: Ураган го погоди Мексико, 27 мртви

Катерина Ѓуровски