Поради пожарот итно се евакуирани околу 7.000 жители на Ново Мексико

Од:

На жителите на едно село на југот на американската сојузна држава Ново Мексико им беше наредено веднаш да се евакуираат поради шумскиот пожар кој брзо се шири.

Официјални лица во Руидосо, село со 7.000 жители, ги повикаа жителите во понеделникот вечерта веднаш да се евакуираат и да не се обидуваат да собираат предмети или да ги заштитат своите домови, пренесува АП.

Јавната служба на Ново Мексико ја исклучи струјата во дел од селото поради пожарот, кој зафатил најмалку 5,1 квадратен километар во моментот на наредбата за евакуација, објави локалната телевизија КОАТ ТВ.

Би можело да ве интересира

Кривопаланечките пожарникари помагаа во гасење пожар во Велес

Во штипскиот дел на Серта активни две жаришта

Уапсен осомничен за смртта на седум членови на едно семејство од Ница

12 активни пожари, најкритичните пожари се гасат и од земја и од воздух

Горан Наумовски

Локализиран пожарот кој избувна во штипската населба Пребег

Горан Наумовски

Пожар кај „Пашин мост“, сообраќајот во прекин