ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Маринец скокна од хеликоптер, падобранот не се отвори

Од:

Млад војник загина при скокање од хеликоптер за време на воена вежба, пишува „Сан“. Ужасното видео покажува седум поморски кадети како скокаат од хеликоптер и ги отвораат своите падобрани, додека последниот се бори да го отвори падобранот кој не функционира.

Кадетот Емануел Веласкез починал на местото на настанот. „Еден падна, побрзај“, се слуша како вели човекот кој снима се и вика лекар.

Трагедијата се случи на 1 јули за време на обуката на маринците во Шампотон, Кампече, Мексико. Засега не е познато зошто падобранот не се отворил.

„Изразуваме најдлабоко сочувство до неговото семејство и пријателите со надеж дека љубовта што ја остави во нивните срца ќе им овозможи да го негуваат неговиот спомен. Знаеме дека нема утешни зборови што можат да помогнат да се олесни таквото големо страдање. Ние, кои живееме да и служиме на нашата нација, ги знаеме ризиците што ги носи нашата должност, затоа, кога ќе заминеме, знаеме дека нашето име никогаш нема да биде заборавено, драги млад кадету“, соопшти мексиканската морнарица.

Би можело да ве интересира

Две лица загинаа во судир меѓу полицијата и демонстрантите во немирите во Мексико

Градоначалник во Мексико e убиен после 15 дена откако беше избран

Поради пожарот итно се евакуирани околу 7.000 жители на Ново Мексико

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Се урна балкон во ноќен бар во Мексико, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Екстремно жешко во Мексико, десетици мртви

Катерина Ѓуровски