Мугабе избран за претседавач на Африканската унија

Од:

Најстариот африкански претседател, 90-годишниот лидер на Зимбабве, Роберт Мугабе, избран е денеска за нов претседавач на Африканската унија.

Мугабе на оваа функција ќе го замени досегашниот претседавач, претседателот на Мавританија Мохамед Улда Абдул Азиз.

Мугабе, некогашен херој за ослободување на Зимбабве, ужива големо почитување на африканскиот континент, но нема дозвола за влез ниту во САД ниту во ЕУ, поради наводна суровост кон политичките противници во својата земја.

На тековниот дводневен годишен самит на АУ, што се одржува во главниот град на Етиопија, покрената е иницијатива да се формираат регионални трупи од 7.500 војници од пет земји, за борба против исламистичката група Боко Харам, која во последните години извршила голем број злодела во Нигерија, но и во околните земји.

Би можело да ве интересира

Во Зимбабве уапсен лидер на секта, тврдел дека е пророк и злоставувал 250 деца

Групата Г20 и даде на Африканската унија ист статус како и на Европската унија

(ВИДЕО) Нилски коњ проголта човек: Го плукна два пати, но реши да го докрајчи

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелска дипломатка протерана од самитот на Африканската унија

Ана Ололовска

На Самитот на Африканската унија осуден бранот државни удари на континентот

Ана Ололовска

Безбедноста и одговорот на пандемијата се главни теми на Самитот на Африканската унија

Ана Ололовска