Моравјецки: Изборите за претседател ќе се одржат во јуни

Од:

Претседателските избори во Полска ќе се одржат во јуни, изјави денеска премиерот Матеуш Моравјецки, меѓу спекулациите дека дебатата за законот за начинот на гласање може да ги одложи изборите во јуни.

– Сигурен сум дека изборите треба да се одржат во јуни, тие ќе се одржат во јуни, рече Моравјецки на прес-конференција.

Владејачката партија во Полска вчера ги обвини пратениците на опозицијата дека се обидуваат да го одложат гласањето, бидејќи претседателот на Сенатот рече дека нема да ја продолжи расправата за изборниот закон до следната недела.

Би можело да ве интересира

Втор круг претседателски избори во Полска

Ана Ололовска

Полскиот претседател Дуда: Нема да дозволам право на посвојување од страна на лица од ист пол

Горјан Грнчаровски

За полскиот премиер коронавирусот е болест „како и секоја друга“

А1он

Дуда освоил 43,5 отсто од гласовите во првиот круг од претседателските избори, Трасковски 30,5 отсто

Ана Ололовска

Дуда во водство по првиот круг од претседателските избори во Полска

Ана Ололовска

Во Полска се одржуваат претседателски избори

Ана Ололовска