Мишел: Следната недела важен самит на ЕУ во Брисел

Од:

Лидерите на 27 земји членки на ЕУ ќе допатуваат следната недела во Брисел, каде ќе присуствуваат на самитот кој ќе се одржи на 10 и 11 декември, најави претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

Тој истакна дека физичкото присуство на лидерите на земјите од ЕУ, и покрај пандемијата на Ковид-19, е неопходно со цел да се договорат околу повеќе важни прашања.

– Самитот ќе се одржи во Брисел со физичко присуство. Тоа е добро бидејќи темите кои се на дневен ред бараат да се сретнеме, да седнеме заедно во иста просторија и да донесеме заедничка одлука за важните прашања, нагласи Мишел.

Претседателот на ЕС додаде дека на ЕУ и е потребно единство, транспарентност и ефикасност, до кои побрзо ќе дојде со физичка средба, отколку преку видео-конференција.

На декемврискиот состанок лидерите на ЕУ треба да донесат одлуки за односите со Турција, новата администрација на САД, за Брегзит, стратегија за вакцинација во Европа и други важни прашања.

Би можело да ве интересира

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

Жарко Настоски

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Жарко Настоски

Вашингтон и Брисел на различни позиции околу проширувањето на ЕУ

Жарко Настоски

Брисел ги предупредува членките на ЕУ да не се обидуваат сами да ја набавуваат вакцината

Жарко Настоски

Холштајн: Немаме план Б, преостанува отворање на преговорите за членство со С Македонија во ЕУ

Ана Ололовска