Меркел: Договор со Турција ќе внесе ред во миграцискиот поток

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека договор меѓу ЕУ и Турција ќе помогне миграцискиот поток да биде ставен во правна рамка, наместо неконтролираниот прилив во моментот.

dobivaj vesti na viber

– Основен дел од тој план за дејствие меѓу ЕУ и Турција ќе биде како можеме да ја замениме илегалната миграција со легална миграција, како можеме да ја подобриме положбата на бегалците внатре во Турција, рече Меркел.

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер исто така говореше пред средбата, истакнувајќи дека ЕУ треба да постигне договор со Турција за разрешување на имигациската криза.

– Само ние заедно ќе можеме да ги запреме миграциските потоци. Ни треба договор со Турција, рече Јункер.

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск рече дека никаков договор со Турција нема да е доволен, за да Европа се справи со најтешката имиграциона криза по Втората светска војна, ако Унијата не ги контролира строго надворешните граници.

– Без контрола на надворешните граници, Шенген ќе стане историја, рече Туск.

Би можело да ве интересира

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Хабек со предупредување до Унгарија да не блокира воведување ембарго за руска нафта во ЕУ

Хабек: Четири кризи што светот го водат кон глобална рецесија

Катерина Павлова-Николовска

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Илјадници Турци протестираа во Истанбул против затворската казна за опозиционерката Чанан Кафтанчиоглу

Ана Ололовска

Leave a Comment

16 + 20 =