Мексико ја затега безбедноста на границата со Гватемала

Од:

Мексико воведе нови мерки за спречување на нелегалното преминување на јужната граница со Гватемала. Тие вклучуваат распоредување на воена полиција и употреба на беспилотни летала за следење на влезните точки. Тоа соопшти Националниот институт за миграција.

Објавата доаѓа откако стана јасно дека Мексико планира да ги засили граничните мерки за спречување на наглиот пораст на илегалните мигранти кон САД.

Од 1 март 4.180 деца и тинејџери патувале без дозвола низ Мексико, некои со постари членови на семејството, а други без придружба.

Построгите мерки на границата на Мексико со Гватемала, кои исто така забрануваат помали премини како што е туризмот, ќе бидат во сила еден месец со можност за обновување.

Пораст на бројот на приведени илегални имигранти во САД беше забележан на почетокот на март. Само во февруари повеќе од 100.000 луѓе беа приведени од американски граничари при обид да влезат во САД од Мексико. Ова е најголемиот број приведени илегални имигранти од средината на 2019 година.

Скокот за нелегален влез во САД од Мексико се очекуваше откако новиот претседател Џо Бајден при влегувањето во Овалната соба изјави дека ќе ги разгледа строгите мерки на јужната граница воведени од неговиот претходник Доналд Трамп. Вкупниот број за последниот месец февруари ќе биде најголем за месец февруари 2006 година.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Гватемала воведе вонредна состојба на северот од земјата по насилните протести против рудниците за никел

Ана Ололовска

Бурата во Мексико се претвори во ураган, се очекуваат поплави

Девет кубански бејзбол репрезентативци пребегнаа во Мексико

Ана Ололовска

Во Мексико убиен уште еден новинар, шести годинава

А1он

Илјадници луѓе маршираа за правото на абортус во Средна и Јужна Америка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Одрон во Мексико, најмалку две жртви, десет исчезнати