Медведев бесен на Твитер

Од:

Дмитриј Медведев, долгогодишен сојузник на Владимир Путин и моментално заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, на први мај го насочи својот напад на Твитер, кој отстран една од неговите неодамнешни објави.

Во пораката тој се закани на широк спектар на цели надвор од Русија.

Во својата објава на Телеграм, поранешниот претседател и премиер на Русија напиша:

„Сериозно, можеме без Твитер. На крајот на краиштата, ова е само странска социјална мрежа која работи во интерес на американскиот естаблишмент. Ние прилично цинично ја искористивме за да ги промовираме нашите пропагандни цели“, напиша тој.

„Нашата главна задача е сосема поинаква: да им нанесеме крупен пораз на сите непријатели – нацисти, САД, нивните миленици во НАТО, вклучително и подмолната Полска и другите западни гниди. Конечно мораме да ја вратиме целата наша земја. Да го заштитиме целиот наш народ засекогаш. За тоа ќе работиме напорно. Среќен Први мај на сите!“ напиша Медведев.

Би можело да ве интересира

Русија за обидот за атентат на Трамп: САД поттикнуваат омраза кон политичките противници

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Руски авион Суперџет се урна во Подмосковље, загинаа сите членови на екипажот

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија