Малики: Почна чистењето на градовите од терористи

Од:

Ирачкиот премиер Нури ал Малики денеска изјави дека ирачките безбедносни сили почнале со чистење на градовите од „терористи“, откако екстремистите зазедоа големи делови од територијата и со тоа ја донесоа ирачката војска на раб на колапс.

– Безбедносните сили започнаа со чистење на сите наши градови од овие терористи, истакна Малики, не соопштувајќи повеќе детали за тоа каде и кога почнала операцијата.

Тој претходно најави дека Владата ќе ги вооружи и опреми граѓаните кои сакаат доброволно да се борат против исламистите.

Врховниот шиитски лидер ајатолах Али ал Систани, исто така, ги повика Ирачаните да земат оружје против „терористите“.

– Граѓаните кои можат да носат оружје и да се борат против терористите, да ја бранат својата земја и народ и своите свети места, треба да бидат доброволци и да им се придружат на безбедносните сили поради постигнување на оваа цел, им порача Систани на Ирачаните.

Радикалната екстремистичка сунитска група Исламска држава во Ирак и Левантот зазеде големи подрачја во северниот и централниот дел на Ирак. Освен заземените градови во Ирак, групата е доста присутна и во пограничниот појас со Турција и Сирија, а позната е по бруталните методи на териториите кои се под нејзина контрола.

Би можело да ве интересира

Во Иран денеска има најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата

Жарко Настоски

Двајца загинати во немирите во Иран поради водата

Ана Ололовска

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го потресе јужен Иран

Ирански разузнавачи обвинети за заговор за киднапирање на новинарка од Њујорк

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

Жарко Настоски

САД побараа од Иран да престане со провокации

Ана Ололовска

Leave a Comment

five × five =