Малезија ги обвинува директорите на Голдман Сакс за проневера

Од:

Малезија поднесе обвинение против 17 актуелни и поранешни директори на американската инвестициска банка Голдман сакс поради сомнение дека учествувале во проневери со вредност од неколку милијарди долари.

Шефот на таа банка за странски операции Ричард Гнод е обвинет дека во 2012 и 2013 помагал при собирањето 6,5 милијарди долари за малезискиот државен инвестициски фонд 1МДБ, од кои две третини наводно се проневерени.

Постои сомнение дека во тоа учествувал и поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак, а според обвинението, во тоа му помогнале банкарите од Голдман Сакс. Главниот обвинител Томи Томас најави дека ќе бара затворска казна за обвинетите.

Меѓу обвинетите се сегашни и поранешни директори на таа банка во Лондон, Хонг Конг и Сингапур, и доколку бидат прогласени за виновни се соочуваат со затворска казна до 10 години и парична казна од најмалку 200 илјади фунти.

Би можело да ве интересира

Антикорупциска испитувала непотизам на битолскиот универзитет: Вработен професор кој бил второрангиран

Напредок од два индексни поени и девет позиции на Индексот на перцепција на корупција за 2023

Јан Коп до Ахмети: Посветеноста за членство во ЕУ е загрозена поради падот на владеењето на правото

Грковска-Нефју: САД ја продолжуваат поддршката на Македонија за спречување на корупцијата

Орце Костов

Кржалоски: На пола милион граѓани им било побарано мито, само четири судски пресуди се однесуваат на поткуп

Шеф на кинеска осигурителна компанија е осуден на доживотен затвор поради корупција