Макрон реагира на исвиркувањето на Марсејезата на почетокот од средбата Турција-Франција

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон ги нарече „неприфатливи“ свирежите на турските навивачи при изведбата на Марсејезата пред натпреварот помеѓу Турција и Франција за квалификациите за Евро 2020.

-Претседателот на Републиката беше погоден поради исвиркувањето на француската химна во Турција во саботата вечерта. Тој смета дека ова е неприфатливо, беше речено од Елисејската палата, од каде се додава дека шефот на француската држава тоа „му го кажал“ на Ноел Ле Грает, претседателот на Француската фудбалска федерација.

Вчеравечер Франција беше првпат поразена од Турција со 2:0, средба за време на која светските шампиони го имаа најбледиот настап откако ја освоија светската титула.

Би можело да ве интересира

Пороен дожд го зафати Истанбул, едно лице почина

Французин уби келнер поради бавната услуга

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Од следната недела ќе почне со работа турско-американскиот оперативен центар

Навршуваат 250 години од раѓањето на Наполеон

Повеќе од еден тон кокаин запленет во Франција