Макрон побара од Лукашенко „повлекување на руските трупи“ од Белорусија

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од својот белоруски колега Александар Лукашенко да обезбеди „повлекување на руските трупи“ од Белорусија, соопшти француското претседателство.

Претседателот на Франија побара од лидерот на Белорусија „да побара што е можно поскоро повлекување на руските трупи од неговата почва“.

Тој го повика да соработува со меѓународната заедница за да дозволи хуманитарна помош за украинскиот народ, се вели во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Британците признаа: Испративме потенцијално смртоносна опрема во Украина

Руски медиуми: Украинците лажат дека напредуваат, тоа не одговара на реалноста

Полска се премисли: Варшава ќе испрати тешко оружје во Украина

Песков: Русија е подготвена на сите закани од Полска, таа е агресивна земја

Украина: Напад во регионот на Доњецк, повредени 16 лица

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голема експлозија во Севастопол: Погоден е штабот на Црноморската флота

Горан Наумовски