Лукашенко: Украина мора да се согласи на примирје или ќе биде целосно уништена

Од:

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко одговараше на прашања на руски новинари на маргините на самитот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ), кој се одржува во Ереван. Лукашенко изјави дека се неопходни преговори за да се стави крај на конфликтот во Украина, во спротивно Украина ќе се соочи со целосно уништување, пренесува белоруската агенција БелТА.

dobivaj vesti na viber

„Сè е во рацете на Украина. Не го велам ова затоа што сакам Зеленски или Украина сами да се справат со оваа ситуација. Навистина, сега сè е во рацете на Украина“, одговори белорускиот лидер на прашањето дали постои можност за мировен договор. Тој додаде дека ситуацијата во Украина не е главна тема, туку само попатно се споменува.

Лукашенко рече дека ако Украина не сака луѓето да умираат, конфликтот мора да престане.

„Тешко е, тешко е, болно е, но мора да го сторат тоа ако сакаат да се опорават. Треба да се запре. Затоа што во спротивно ова ќе биде целосно уништување на Украина. Тоа нема да биде губење на државноста. Тоа ќе биде уништување на Украина. Ова мора да се запре“, убеден е тој.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ако ја загубиме војната, Хаг ќе им суди и на чистачите околу Кремљ – дебата на руска телевизија

Катерина Павлова-Николовска

Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Катерина Павлова-Николовска

Се шират теории за ненадејната смрт на белорускиот министер: „Тој беше отруен, Лукашенко е во паника“

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он

Претседателот на хрватскиот Сабор: 17 земји се пријавија да ги обучуваат украинските војници, не сме само ние

А1он

Кремљ: Ја поздравуваме понудата на Ватикан да посредува, но ставот на Украина го спречува тоа

А1он