Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија

Од:

Словенија ѝ подари на Украина 35 пешадиски борбени возила наследени од Југославија, а сега овие возила се пуштени во употреба.

Досега словенечкото пешадиско борбено возило (IPV) М-80А влегуваше во вооружувањето на украинската 24-та механизирана бригада, што е најкомплексниот борбен систем произведен во поранешна Југославија досега за кој е потврдено дека се користи во војната меѓу Русија и Украина.

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи укажуваат на тоа дека украинските екипажи по извршената обука презеле голем број од овие возила и дека пред да заминат на задачата го полнат возилото со топовска муниција од 20 мм.

Претходно беше потврдено дека Словенија и подарила на Украина 35 пешадиски борбени возила М-80, кои се наследени од поранешна Југославија. Тоа е формациски еквивалент на механизиран баталјон од времето на Советскиот Сојуз.

Вакви оклопни оклопни возила се уште користат во својата армија од страна на Хрватска и Босна и Херцеговина, додека најголем корисник е Армијата на Србија, која има 320 возила во активна употреба и неколку стотици оригинални варијанти М-80 со послаб мотор, во резерва.

Словенија ги донираше тие возила на крајот на јуни, а за возврат доби ветување од Соединетите Американски Држави за заем што ќе овозможи набавка на нова воена опрема за нејзината армија.

Би можело да ве интересира

Приведено лице, претрес во Скопје, пронајдена пушка и муниција

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Украина во шок по нападот на Киев, десетици мртви и стотици повредени: Се очекува реакција од НАТО

Катерина Ѓуровски