Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

Од:

Претседателката на Националното собрание Марин Ле Пен денеска соопшти за повлекување од чело на партијата, со цел да се посвети на водењето на пратеничката група во новиот состав на францускиот Парламент.

dobivaj vesti na viber

Ле Пен ја даде изјавата за БФМ ТВ, откако нејзината десничарска партија постигна историски резултат со освоени 89 пратенички места.

На парламентарните избори, коалицијата „Заедно“ на францускиот претседател Емануел Макрон не успеа да го задржи апсолутното мнозинство во Долниот дом.

Наместо потребните 289, „Заедно“ освои 245 во Парламентот што има 577 места. На левичарската коалиција „Нупес“ на Жан Лук Меланшон ѝ припаднаа 131 место.

Би можело да ве интересира

Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

А1он

Франција погодена од најлошата суша досега, апел до граѓаните да ја користат водата штедливо

А1он

Експлозија во фабрика во Франција, осуммина повредени

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Неколку лица повредени во експлозија во фабрика за воени експлозиви во Франција

Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш кон Велика Британија