Лавров: Тензиите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние од кубанската ракетна криза

Од:

Тензиите во односите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние за време на кубанската ракетна криза, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

Во тоа време, двете големи сили беа на работ на нуклеарна војна.

– Мислам дека историските паралели од овој вид не се соодветни. Сегашната воена и политичка ситуација во светот навистина има сличности со периодот на Студената војна, но има и големи, фундаментални разлики, рече Лавров.

Како што пренесе руската агенција Тасс, тој додаде дека односите меѓу Русија и САД сега се далеку од најниската точка за време на кубанската криза во 1962 година, кога, како што рече, „ние бевме буквално на работ на нуклеарна војна“.

Би можело да ве интересира

Лавров допатува во Анкара на разговори со Чавушоглу

А1он

Шефот на црногорската дипломатија: Лавров можеше да отпатува во Белград со воз, тие не се забранети

А1он

Стејт департмент: Суверени одлуки на Црна Гора, С. Македонија и Бугарија

Ана Ололовска

Вучиќ: Хистерија околу посетата на Лавров

А1он

Голема е веројатноста Русија да ги затвори македонската, бугарската и црногорската амбасада во Москва

А1он

Ковачевски за летот на Лавров: Забраната за прелет на руски авиони останува, овој лет нема друг третман

Маја Илиевска-Пачемска