Лавров: САД водат директна војна против Русија

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Вашингтон води „не само хибридна, туку и директна војна“ против Москва.

„САД водат агресивна, непријателска политика кон Русија и во пракса, бидејќи Украинците не би можеле да се борат без американско оружје“, изјави Лавров на новинарите по состанокот на министрите на Г-20 во Бразил, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека Американците водат „не само хибридна војна, туку во голем број случаи и директна“ војна против Русија.

Би можело да ве интересира

Лавров: Предлогот на Кина за прекин на војната во Украина е најразумен досега

Горан Наумовски

Лавров: Прашањето кој му припаѓаат Крим и Севастопол е засекогаш затворено

Горан Наумовски

Лавров: Западот всушност веќе води војна против Русија

Лавров за кризата Израел-Газа се залага за решение со две држави

Горан Наумовски

Лавров: Западот сфати дека молскавична војна со цел да се победи Русија е само илузија

Горан Наумовски

Лавров: Колку подолго трае конфликтот во Украина, толку ќе бидат потешки условите за преговори

Горан Наумовски