Лавров: Западот всушност веќе води војна против Русија

Од:

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека „Западот практично води војна против Русија во Украина“.

Во интервју во живо за ТВ Соловјов, Лавров на прашањето дали Западот и објавил војна на Русија рече: „Тие веќе ја водат“, пренесува ТАСС.

На прашањето дали е неизбежен директен конфликт со НАТО, Лавров рече дека не е запознаен со плановите на Алијансата.

„Веројатно ќе бидат непостојани. „Или ќе кажат, како Германците, од далечина ќе насочиме смртоносно оружје кон руските градови, или ќе кажат дека тие се само инструктори кои седат и гледаат што прават Украинците“, рече Лавров.

Францускиот претседател Емануел Макрон минатиот месец изјави дека земјите кои ја поддржуваат Украина не треба да ја исклучат опцијата за испраќање свои војници на фронтот.

Изјавата на Макрон предизвика низа одговори од сојузниците кои најавија дека немаат намера да испраќаат војници во Украина.

Би можело да ве интересира

Кина би можела да организира мировна конференција на која ќе учествуваат Русија и Украина најави Лавров

Лавров: Русија останува отворена за дијалог со Западот, но само под еднакви услови

Лавров: Ако Западот сака решение на украинската криза на бојното поле, Русија е подготвена

Лавров: Косово е „територија на целосно беззаконие“

Лавров: Западот опасно се приближуваат до работ на директен воен конфликт меѓу нуклеарните сили

Горан Наумовски

Лавров: Предлогот на Кина за прекин на војната во Украина е најразумен досега

Горан Наумовски