sad-rusija

Свет

Лавров: Тензиите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние од кубанската ракетна криза

А1он
Тензиите во односите меѓу Русија и САД се далеку од слични на оние за време на кубанската ракетна криза, изјави рускиот министер за надворешни работи
Свет

Москва се надева дека Вашингтон е сериозен околу најавите за дијалог

А1он
Официјална Москва се надева дека на утрешниот состанок со американски претставници во Женева ќе утврди колку е „сериозен“ Вашингтон во желбата за дијалог, соопшти денеска
Свет

Руски ловци избркале американски авион над Црното Море, тврди Москва

А1он
Официјална Москва тврди дека руски ловци идентификувале воздушна цел како американски авион Боинг П-8 Посејдон и го пресретнале над Црното Море. Руски ловци Су-30 синоќа
Свет

Сега знаеме „на што сме“ со Русија, вели американскиот советник за национална безбедност Саливен

А1он
Советникот за национална безбедност, Џејк Саливен, изјави дека по самитот со претседателот на Русија, Владимир Путин, САД формирале „јасни ориентири“ и очекувања кои ќе го
Свет

Рускиот амбасадор се враќа во Америка идната недела, најави Захарова

А1он
Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов, кој претходно беше повикан во Москва на консултации за состојбата на руско-американските односи, ќе се врати во Вашингтон следната
Свет

Во САД бараат Бајден „да им покаже заби“ на Русите, а не да се среќава со Путин

А1он
Претседателот Џо Бајден планира да го притисне Владимир Путин да се зауздаат кибер нападите организирани од руска, се очекува да побара повлекување на руските воени
Свет

Русите сега велат: Размената на затвореници не е соодветна тема пред средбата Путин-Бајден

А1он
Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, денеска оцени дека „темата за размена на затвореници е несоодветна пред самитот Путин-Бајден“. – Во овој момент е сосема
Свет

Путин вели дека Русија е спремна да размени затвореници со САД

А1он
Русија е отворена за можна размена на затвореници со САД, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пресрет на неговата средба со неговиот американски колега Џо
Свет

Америка и Чешка се на руската „црна листа“ поради непријателски активности, вели Лавров

А1он
Чешка и САД се ставени на „црната листа“ непријателски држави на Русија поради нивните непријателски активности против Москва, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи,
Свет

Русија официјално ги заведе САД и Чешка како непријателски држави

А1он
Руската влада формално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Според официјалниот портал за правни информации, двете земји биле на списокот на оние кои