Лавров за кризата Израел-Газа се залага за решение со две држави

Од:

Во својот говор во Советот за безбедност на ОН, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров остро ги осуди нападите на САД и Обединетото Кралство, со поддршка на другите сојузници, врз јеменските Хути.

– Тоа е „неоправдана агресија“ и директна закана за меѓународниот мир, рече Лавров во Њујорк.

Лавров повика и на ослободување на сите заложници кои Хамас ги однесе од Израел во Појасот Газа. Русија исто така го поддржа прекинот на огнот во конфликтот.

Лавров се залага за решение со две држави и го критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и другите членови на владата за отфрлање на таквото решение.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хезболах и Хутите се приклучија на иранскиот напад над Израел

Лавров: Предлогот на Кина за прекин на војната во Украина е најразумен досега

Горан Наумовски

Лавров: Прашањето кој му припаѓаат Крим и Севастопол е засекогаш затворено

Горан Наумовски

Трговски брод погоден со проектил кај Јемен

Лавров: Западот всушност веќе води војна против Русија

Хутите гаѓаа израелски брод во Арапското Море