Лавров: Русија и САД да отфрлат можност за нуклеарна војна

Од:

Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, би требало заедно да изнесат став дека користење нуклеарно оружје е неприфатливо, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

– Од политичка перспектива, од најголема важност е Русија и САД да го смират светот со тоа што ќе издадат заедничко соопштение на највисоко ниво со кое ќе порачаат дека нема победник во нуклеарна војна, и оти таа е неприфатлива, рече Лавров.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан убиени двајца американски војници

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Путин: САД би можеле да распоредат ракети во Романија и во Полска

Фредериксен разочарана од одлуката на Трамп да ја откаже посетата на Копенхаген

Во САД уапсено лице кое се заканувало дека ќе убива јужноамериканци

Партнерката на Борис Џонсон има забранет влез во САД