Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

Од:

Израел може да и испорача на Европа околу 10 отсто од вкупното количество гас што минатата година го добиваше од Русија, изјави израелскиот премиер Јаир Лапид за време на неговата посета на Германија, пренесоа британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

-Ние ќе бидеме дел од напорите за замена на рускиот гас во Европа, рече Лапид по неговата средба со германскиот канцелар Олаф Шолц.

Германскиот лидер посочи дека Германија настојува да изгради нова структура за увоз на гас од новите партнери за да се ослободи од нејзината зависност од Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска