Лабуристите победници на изборите во Холандија за ЕП, според излезни анкети

Лабуристичката партија на потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс, освои најголем број гласови на холандските избори за Европскиот парламент, според резултатите од прелиминарната анкета на Ипсос.

Лабуристичката партија, и покрај различните прогнози, на вчерашните избори за ЕП ги победиле Либералите (ВВД) и популистите (ФвД).

Според резултатите од истражувањето на Ипсос за холандската телевизија НОС, партијата на Тимерманс треба да има пет места во Европскиот парламент резервирани за Холандија, ВВД – четири, додека ФВД – три.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада ја прифаќа одлуката на Врховниот суд за делумната одговорност за Сребреница

Врховниот суд на Холандија потврди дека земјата е делумно одговорна за убиствата во Сребреница

Ана Ололовска

Маргаритис Схинас нов грчки комесар во Европската комисија

Ана Ололовска

ЕП ја повика Русија да ги ослободи сите незаконски притворени Украинци

Ана Ололовска

Кандидати за еврокомесари во идниот состав на ЕК

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Земјите од ЕУ да предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж

Ана Ололовска