Кризата со подморниците е „алармен сигнал за сите во ЕУ“, според германски претставник

Од:

Кризата со подморниците меѓу Франција, САД и Австралија е „алармен сигнал за сите во ЕУ“, нагласи германскиот државен секретар за европски прашања Михаел Рот во Брисел.

– Треба да се запрашаме како да создадеме услови за нашиот суверенитет, како можеме да покажеме повеќе единство во надворешната политика и безбедносните прашања, изјави тој, пристигнувајќи на состанокот на европските министри.

Кризата меѓу Франција, САД и Австралија го доведе во прашање одржувањето на првиот состанок на новоформираниот трговски и технолошки совет, закажан да се одржи следната недела во Питсбург. Амбасадорите на ЕУ ги одложија подготовките за состанокот во Питсбург на 29 септември. Според дипломатски извори, Французите предложиле да се одложи состанокот во Питсбург.

Би можело да ве интересира

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

Француските власти со сателити ќе бараат скриени базени

А1он

Самитот на Франкофонијата, закажан за ноември во Тунис, одложен за една година

А1он

Воз прегази тројца мигранти во јужна Франција

Ана Ололовска

Зеленски разговараше со Меркел и Макрон за решението на судирот на истокот од Украина

Ана Ололовска

Француско истражување покажува дека вакцините се 90 проценти ефикасни против тешки форми на Ковид-19

Ана Ололовска