Кремљ: Путин беше во право во врска со Северна Кореја

Од:

Состанокот меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун покажа дека рускиот претседател Владимир Путин беше во право кога тврдеше дека директникот дијалог е единствен начин да се намалат тензиите со Северна Кореја, изјави денеска портпролот на Кремљ Дмитриј Песков.

На прес-конференција рече дека Самитот помогнал да се намалат тензиите на Корејскиот Полуостров, но и дека е погрешно да се очекува сите проблеми со северноркоејската ракетна и нуклеана програма да се решат за еден час.

Трамп и Ким разговатаа вчера во Сингапур, по што потпишаа заеднички договор за денуклеаризација.

Би можело да ве интересира

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

ВИДЕО: Огромно торнадо кај Сочи, невремето демне над руското летувалиште

Жарко Настоски

ВИДЕО: Русите спектакуларно го претставија новиот невидлив ловец, наречен „Шах-мат“

Жарко Настоски

Русија бара ОН да гласа за укинување на функцијата на Високиот претставник во БиХ

Ана Ололовска