Кремљ: Не е точно дека шефот на ЦИА ни понудил таен мировен договор

Од:

Кремљ ги отфрли информациите дека шефот на американското разузнавање Вилијам Барнс и понудил на Москва таен мировен договор кој вклучува предавање на украинска територија на Русија.

Информација за наводниот предлог за мировен договор вчера објави швајцарскиот весник Neue Zürcher.

Според швајцарските медиуми, Барнс му понудил на рускиот претседател Владимир Путин петтина од територијата на Украина за Русите веднаш да ја прекинат војната. Повикувајќи се на високи германски извори, тие тврдеа дека Барнс го претставил планот во средината на јануари. Вашингтон го отфрли тврдењето како „целосна лага“.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Ноќ на руски терор против Украина

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина