Кралицата Елизабета Втора слави 70 години на британскиот трон

Од:

Кралицата Елизабета Втора од 2 до 5 јуни ќе го прослави платинестиот јубилеј, 70 години на британскиот трон.

dobivaj vesti na viber

Настанот ќе биде проследен со 16.000 улични забави низ Англија, а Кралските совети во Англија објавија дека добиле „голем број апликации“ од граѓани кои сакаат да учествуваат на прославата на 70-годишнината од британскиот трон, пишува лондонскиот дневен весник Гардијан.

Во текот на викендот, неколку Кралски совети низ Англија се откажаа од административните такси за затворање на патиштата, а на 4 јуни во Мерсисајд ќе се одржи улична парада, на која ќе настапат играчи, тапанари и акробати, како и ученици од локалните училишта.

– По две тешки пандемиски години, се надеваме дека луѓето конечно ќе можат да наздрават и да слават со своите најблиски и пријатели, пишува Гардијан.

Би можело да ве интересира

Елизабета Втора: Почестена сум од бројот на луѓе кои излегоа да го прослават платинестиот јубилеј

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кралицата Елизабета Втора се појави на балконот на Бакингемската палата на последниот ден од прославата на платинестата годишнина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Почна четиридневната прослава на платинестиот јубилеј на Кралицата

Катерина Павлова-Николовска

Кралицата Елизабета го слави 96. роденден

Кралицата Елизабета: Мојот живот секогаш ќе биде посветен на службата

А1он

Прва средба на британската кралица Елизабета по заразата со ковид, со канадскиот премиер Трудо

А1он