Кралицата Елизабета помилува затвореник

Од:

Британската кралица Елизабета Втора го помилува 42-годишниот Стивен Галант, затвореник кој издржува казна за убиство, кој минатата година стана познат кога помогна да запре терорист на мостот во Лондон.

Галант се најде на местото на инцидентот затоа што учествуваше во настан како дел од програмата за рехабилитација на затвореници во ноември 2019 година, кога Усман Кан, вооружен со два ножа, нападна минувачи и уби двајца студенти кои помагаа во програмата за рехабилитација на затворениците, пишува Јуроњуз.

Снимките од нападот покажуваат дека Галант и уште двајца мажи успеале да го запрат Кан во натамошните намери.

Со одлука на кралицата Елизабета Втора, казната му е скратена за 10 месеци за да може да се појави пред комисијата за помилување во јуни.

„Галант ќе добие признание за неговиот храбар чин со кој ги спаси животите на луѓето, а го ризикуваше својот“, соопшти Министерството за правда.

Галант беше осуден во 2005 година на 17 години затвор за убиство на пожарникар.

Би можело да ве интересира

Речиси 700 починати од Ковид-19 во Британија – најмногу во последните шест месеци

Жарко Настоски

Брисел: Ако Лондон не се согласи на отстапки, ќе ги напуштиме преговорите за Брегзит

Жарко Настоски

Иран ослободи британска научничка обвинета за шпионажа, во замена за тројца Иранци во западните затвори

Жарко Настоски

Британија ќе ги олабави мерките за Божиќ, луѓе од три домаќинства ќе може да слават заедно

Жарко Настоски

Британија: Трипати повеќе починати од вчера, најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните шест месеци

Жарко Настоски

Велика Британија размислува да ги повлече своите судии од Врховниот суд на Хонг Конг

Ана Ололовска