Кралицата Елизабета им се врати на должностите по закопот на принцот Филип

Од:

Британската кралица Елизабета Втора денеска за првпат им се врати на своите јавни должности по погребот на својот 99-годишен сопруг, принцот Филип, одржувајќи аудиенција со странски дипломати преку видео врска.

Насмеаната 95-годишна кралица одржа аудиенција за новите амбасадори на Летонија и Брегот на Слоновата Коска.

Кралицата ги извршуваше своите должности од нејзиниот дом во замокот Виндзор, западно од Лондон, каде што пред две недели беше погребан принцот Филип, со кого мина седум децении во брачна заедница.

Ова е прв работен ангажман на кралицата Елизабета Втора од официјалното завршување на кралската жалост, но не и од смртта на нејзиниот сопруг на 9 април.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар во облакодер во Лондон, ангажирани повеќе од сто пожарникари

Ана Ололовска

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Англија: Нов 3Д скенер за пациенти со кардиоваскуларни болести

Ана Ололовска

Британија без одлука за статусот на дипломатите од ЕУ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Три илјади луѓе со негативен ПЦР тест се забавуваа во Ливерпул

Ана Ололовска

САД ги поздравија последните британски напори за борба против светската корупција

Жарко Настоски