Контранапад на украинските сили за ослободување на Керсон

Од:

Украинските сили почнаа контраофанзива за јужниот град Керсон, што е под окупација на руските сили, изјави денеска претставник на локалната власт.

dobivaj vesti na viber

– Денеска имаше голем артилериски напад врз непријателските позиции … на целата територија на окупираната област Керсон, изјави заменикот на Регионалниот совет на Керсон, Сергеј Клан.

Тој додаде дека од пролетта чекаат вест за отпочнување на операција за ослободување на регионот Керсон.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска