Климатските промени предизвикуваат масовно изумирање на жабите

Од:

Болест што ја предизвикува ранавирусот е причина за масовно изумирање на жаби во Обединетото Кралство, јавија локалните медиуми.

Испитувајќи живи жаби и користејќи податоци од Met Офис и Проектот за смртност на жаби на Фроглајф, истражувачите откриле дека растечките температури во последните децении всушност одговараат на историските трендови на масовна смртност поврзана со болеста, пренесува ФЕНА.

Имено, во периоди кога температурата достигнува 16 степени Целзиусови, се зголемува ризикот од појава на ранавирусна болест кај обичните жаби. Тоа значи дека ако температурите продолжат да се зголемуваат поради климатските промени, таквата масовна смртност може да биде уште почеста.

Она што загрижува е што се предвидува во Велика Британија просечните месечни температури да достигнуваат 16 степени Целзиусови во повеќе области и на подолг период, што би можело да значи дека болеста може да продолжи да се шири во следните 50 години, пишува „Тех Тајмс“.

Би можело да ве интересира

Прва средба на Јункер со премиерот Борис Џонсон

Ана Ололовска

Џонсон: Има огромен напредок кон договорот за Брегзит

Ана Ололовска

Камерон: Можно е на Велика Британија да и треба нов референдум

Асанж во притвор до разгледување на барањето за екстрадиција во САД

Џонсон и Јункер ќе разговараат за Брегзит

Татјана Ташкова

Северна Ирска: Нема да прифатиме да не отцепат од Британија

Ана Ололовска