Кличко: Русија секојдневно покажува дека е земја на диктатура

Од:

Неопходно е повторно да се воспостави „железната завеса“. Русија секојдневно покажува дека е земја на диктатура, а повеќе од 70 отсто од Русите го поддржуваат Владимир Путин“, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

dobivaj vesti na viber

Тој бара повторно да се воспостави „железната завеса“ против Русија, но не со нов ѕид, туку со забрана за влез на руските граѓани кои сакаат да се одморат на запад.

Кличко за весникот „Билд“ изјави дека не може да поднесе Русите да уживаат во Европа, на одмор на плажа, додека руски војници убиваат Украинци.

Би можело да ве интересира

Кличко му одговори на Зеленски: Нема да бидам вовлечен во политички игри

Зеленски јавно го критикуваше Кличко за прв пат од почетокот на војната: „Не ја заврши работата добро“

Ана Ололовска

Кличко: Путин сака да умреме, да смрзнеме или да избегаме од нашата земја

А1он

Кличко: По руските напади 80 отсто од граѓаните во Киев без вода

А1он

Големи проблеми со струјата во Киев

Кличко: Причината за оваа бесмислена војна е нашата желба да бидеме дел од европското семејство

А1он