Кличко: Украина оди кон авторитаризам, ќе биде иста како Русија

Од:

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, смета дека Украина оди кон авторитаризам и дека ќе престане да се разликува од Русија, каде што „сè зависи од каприцот на еден човек“.

„Во одреден момент ќе престанеме да се разликуваме од Русија, каде сè зависи од каприцот на една личност. Сега постои само една независна институција, но таа е под огромен притисок: локалната власт“, ​​изјави Кличко за Der Spiegel.

Според градоначалникот на Киев, во првите месеци од војната земјата била без лидер, владеел целосен хаос, а градоначалниците имале клучна улога во одбраната на градовите, помагајќи и на армијата. Но, во кабинетот на претседателот, вели Кличко, градоначалниците се сметаат за „атавизми“, само пречка за централизација на структурите на моќ во земјата.

На прашањето дали демократијата во Украина е сериозно загрозена, Кличко по пауза одговори: „Да“.

Сепак, тој рече дека е речиси невозможно да се претвори Украина во авторитарна држава само така, бидејќи Украинците се премногу слободољубиви.

Градоначалникот на Киев исто така рече дека од почетокот на војната немал ниту една средба или телефонски разговор со претседателот Володимир Зеленски.

Би можело да ве интересира

Кремљ тврди: Соборени 38 беспилотни летала над Крим

А1он

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски