Кличко: Експлозии на периферијата на Киев

Од:

На периферијата на Киев се слушаат експлозии, а силите за противвоздушна одбрана работат при напад на руски беспилотни летала, најави градоначалникот на главниот град Виталиј Кличко.

„Експлозии на периферијата на главниот град. ПВО функционира“, напиша Кличко на Телеграм, пренесува Укринформ.

Претходно беше прогласена тревога од воздух во регионот на Киев и главниот град поради напад на руски беспилотни летала, соопшти Киевската воена управа.

„Движењето на непријателските дронови е снимено! Во оваа област дејствуваат силите за воздушна одбрана“, се вели во објавата на Телеграм.

Претходно, воздухопловните сили на вооружените сили на Украина известија дека руските трупи лансирале нападни беспилотни летала од типот Шахед од северниот правец.

Би можело да ве интересира

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски

Руската армија собори уште едно украинско беспилотно летало

Блумберг: Столтенберг ги повлече плановите за воена помош од 100 милијарди долари за Украина

Руските сили соборија 25 украински беспилотни летала во текот на ноќта