Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

Од:

Новиот коронавирус при рутинска контрола е пронајден во пилешко месо увезено од Бразил, соопштија денеска кинеските власти.

dobivaj vesti na viber

Вирусот во вторникот е пронајден во примероци на замрзнати пилешки крилца, соопштија локалните власти во јужниот кинески град Шензен, кој е во близина на Хонг Конг.

По откривањето на вирусот веднаш се тестирани лицата кои биле во контакт со контаминираните производи и нивните блиски. Локалните власти истакнаа дека тестовите на сите биле негативни.

Бразил е најголем светски произвоидител на пилешко месо, но и втора земја, пд САД, најпогодена од пандемијата.

Кина, каде првпат се појави Ковид-19 кон крајот на 2019 година, во голема мера ја искорени епидемијата, според официјално објавените податоци.

Кинеските власти денеска објавија дека има 19 новозаразени, а последниот смртен случај е регистриран на средината од мај.

Властите во градот Вуху, источна Кина, вчера соопштија дека во амбалажата на замрзнати морски ракчиња од Еквадор бил откриен новиот коронавирус. И во други неколку кинески градови биле откриени контаминирани замрзнати морски ракчиња увезени од Еквадор, поради што е забранет увоз, а увезениот артикал бил запленет од сите ресторани во Вуху.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја пети ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Си: Неопходна е безбедносна соработка меѓу земјите од БРИКС

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Врховниот суд на Бразил ја отфрли тужбата на претседателот Болсонаро против врховниот судија Де Мораеш

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска