Кина ја вооружува Русија тврди британскиот Телеграф

Од:

Кина испратила десетици илјади пратки до руски компании од почетокот на инвазијата кон крајот на февруари минатата година, објави британски Телеграф. Истрагата на Телеграф покажа дека Кина помогнала во снабдувањето на руската војска со хеликоптери, дронови, оптички нишани и основни суровини. Трговијата меѓу Москва и Пекинг е на пат да достигне рекордно ниво од над 200 милијарди долари оваа година.

Информациите се во спротивност со тврдењата на Кина за неутралност и нејзините ветувања дека нема да доставува оружје ниту на украинските, ниту на руските сили.

Според Телеграф, кинеска компанија испратила 1.000 беспилотни летала во Русија во месеците пред инвазијата во февруари 2022 година. Компанијата се опишала себеси како „продавач на големо за детски играчки“ и ги испратила беспилотните летала на руска компанија која лажно тврдела дека тоа е исто така продавач на играчки. По почетокот на инвазијата, кинеските компании продолжија да и доставуваат воена помош на Русија, вклучително и турбомлазни и ракетни навигациски системи кои минуваа низ Индија и Костарика, пишува Телеграф.

Стоките што ги извезува Кина се официјално класифицирани како „стоки за двојна употреба“, што значи дека имаат и невоени апликации. Оваа класификација и овозможува на Кина да избегне меѓународни санкции и да ја задржи илузијата дека не и дава воена помош на Русија, пишува британскиот весник.

Во фактурите за пратки на оптички нишани, кои се прикачуваат на оружје за полесно нишанење, пишувало дека станува збор за „ловечки уреди“. НАТО и САД рекоа дека Кина ќе се соочи со тешки последици ако и обезбеди воена помош на Русија.

Истрагата на Телеграф откри трговски податоци од Кина кои покажуваат дека Пекинг сега е „клучен спас“ за Русија во услови на осакатување на економските санкции.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Герашченко: Вака ги учат децата во Русија, Пукаат во Бајден, Зеленски и шефот на НАТО

Катерина Ѓуровски

Зеленски неочекувано го откажа говорот пред американскиот Конгрес

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски