Ким Џонг Ун надгледуваше пробно тестирање на ново тактичко оружје

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше успешното пробно тестирање на новото тактичко оружје, важно за подобрување на ефикасноста на тактичките нуклеарни операции, објавија севернокорејските државни медиуми.

„Новиот систем на оружје е „од големо значење за драстично подобрување на огнената моќ на артилериските единици со долг дострел на линијата на фронтот и зголемување на ефикасноста на тактичкото нуклеарно оружје на Северна Кореја и диверзификација на нивните мисии за огнена моќ“, соопшти официјалната Корејска ентрална нова агенција (КЦНА), пренесе Јонхап.

Севернокорејските медиуми објавија дека тестирањето е успешно извршено.

За време на инспекцијата, Ким дал важни упатства за „натамошно градење на одбранбените способности и нуклеарните борбени сили на земјата“.

КЦНА не соопшти други детали за тестираното оружје.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Северна Кореја симулираше нуклеарен контранапад

Катерина Ѓуровски

Северна Кореја истрела проектил за кој се сомнева дека е балистичка ракета

Северна Кореја тестираше боеви глави за крстаречка ракета

Ким Јонг-ун: Време е да бидеме подготвени за војна

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море