Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката

Од:

Киев треба да знае дали Западот ќе застане на страна на Украина додека не победи во конфликтот или неговата поддршка ќе престане по одредено време. Западот нема јасна слика како ќе заврши украинскиот конфликт, се пожали секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина Алексеј Данилов, наведувајќи дека САД и другите сојузници постојано изјавиле дека ќе стојат на страната на Киев „се додека е потребно”.

Сепак, шефот за безбедност рече дека западните поддржувачи на земјата никогаш не прецизирале дека тоа дали ќе биде се додека Украина не победи.

„Никој не може да ни даде јасен одговор што значи нашата победа. Ни велат: Ќе ве поддржуваме до…но, никогаш не сум слушнал да го кажат зборот победа. Тие велат: Додека не одлучите сами да одлучувате – вели Данилов.

Коментарите на шефот на безбедноста доаѓаат откако украинскиот министер за финансии Сергеј Марченко призна дека бројот на оние кои се подготвени да му дадат пари на Киев е се помалку и дека „има многу прашања за тоа колку даночните обврзници во тие земји се подготвени да ја финансираат Украина“.

Претходно, Марченко објави дека месечниот дефицит на владата е околу пет милијарди долари, при што буџетот добива две третини од своите средства од странски заеми и грантови.

Во меѓувреме, портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, оваа недела изјави дека Пентагон може да го поддржи Киев само „неколку недели“ доколку Конгресот не усвои нов предлог-закон за финансирање.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“