Камионет падна во провалија во Гватемала, загинаа 17 лица

Од:

Седумнаесет лица загинаа, а 13 се повредени кога камионет движејќи се по планински пат, падна во провалија во Гватемала, јавија дел од светските медиуми.

Местото на несреќата е на само 200 километри источно од главниот град на Гватемала, недалеку од границата со Хондурас.

Жртвите се сиромашни жители на село, кои биле да земат пари доделени од Светската програма за храна на Обединетите Нации.

Како што пишуваат медиумите, возачот го запрел камионетот каде веќе имало триесетина луѓе, за да качи други патници. Но, возилото тргнало и паднало во провалија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 6,4 степени ја погоди Гватемала

Горан Наумовски

Гватемала осуди поранешни војници на 30 години затвор поради силување домородни жени

Ана Ололовска

Претседателот на Гватемала воведе вонредна состојба на северот од земјата по насилните протести против рудниците за никел

Ана Ололовска

Во Атина запленија 350 кила кокаин сокриен во вреќи со кафе од Гватемала

Жарко Настоски

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала

Ана Ололовска

Мексико ја затега безбедноста на границата со Гватемала

Ана Ололовска