Кадиров го нападна Западот и им се закани на Украинците: Овие кучиња ќе го добијат тоа што го заслужуваат

Од:

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров во објава на својот канал на Телеграм го нападна Западот и жестоко им се закани на украинските војници кои, како што тврди, извршиле воено злосторство против руските затвореници.

Тој рече дека на видеото кое кружи на социјалните мрежи „јасно се гледа како украинските националисти во селото Макеевка ладнокрвно пукаат во руски воени затвореници кои доброволно го положиле оружјето“.

„Зарем не треба да се каже дека ова е директно кршење на сите меѓународни конвенции кои повикуваат на строго почитување на пропишаните норми за војување? Сепак, Западот, во својата вродена лицемерие, молчи на оваа тема“, рече Кадиров.

Потоа ги нападна украинските војници кои наводно го извршиле злосторството.

„Не само што го извршија злосторството, овие потчинети на сатаната потоа цинично го објавија на интернет, чувствувајќи апсолутна неказнивост“, напиша тој, а потоа им се закани.

„Сигурен сум дека одмаздата за стореното злосторство нема долго да дојде. Ќе се потрудиме овие кучиња од пеколот да го добијат она што го заслужуваат, а оние кои некако успеале да ја избегнат казната, да бидат осудени да го живеат остатокот од нивните мизерни животи, загрижени за себе. Тие не заслужуваат никакви права или прифатени норми“, рече чеченскиот лидер.

Па повторно се врати на темата Запад.

„Зошто светската заедница молчи? Каде се овие гласноговорници на западната демократија кои повикуваат на почитување на правата? Дали навистина не ги забележуваат сите овие ѕверства? Се разбира, тие многу добро го гледаат тоа, но избегнуваат публицитет бидејќи во очите на народот, режимот во Киев треба да изгледа како демократска оаза со лоша Русија во позадина“, напиша Кадиров.

Би можело да ве интересира

Британско разузнавање: Русите загубија над 300 луѓе во еден украински напад

Ана Ололовска

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците