Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на принцот Ендрју

Од:

Северниот англиски град Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на британскиот принц Ендрју.

dobivaj vesti na viber

Локалните советници гласаа за укинување на титулата на вториот син на кралицата Елизабета Втора, која му беше доделена во 1987 година.

– Титулата почесен граѓанин на нашиот прекрасен град им се доделува на оние кои го претставуваат најдоброто од Јорк. Несоодветно е принцот Ендрју на каков било начин да биде поврзан со нашиот град, истакна градскиот советник Дарил Смејли.

Ендрју во февруари се спогоди со Вирџинија Џуфре, која го обвини за сексуално злоставување кога била тинејџерка.

Шеесет и двегодишниот Ендрју не призна вина, кога се согласи на вонсудско спогодување и не е обвинет за кривично дело.

Во случајот на Џуфре се најде и пријателството на принцот со покојниот Џефри Епштајн, финансиер и сексуален престапник, кого Вирџинија исто така го обвини за сексуално злоставување.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Принцот Ендрју бара да му се суди пред порота

Ана Ололовска

Почина пратеникот кој беше избоден додека држел говор

А1он

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Принцот Вилијам им посака среќа на Англичаните: „Цела нација е со вас“

Англичаните бараат нов национален празник ако ја освојат титулата на ЕУРО2020