Јеремиќ ќе го наследи Бан Ки-мун?

Од:

Следниот генерален секретар на ОН би можел да биде Вук Јеремиќ, бидејќи се очекува првиот човек на Светската организација да дојде од редовите на источно европските земји, пишува Ројтерс.

Јеремеиќ, во интервју за британската агенција не сакал да зборува за идните планови, но сепак не ја исклучил таа можност како реална.

Бројни дипломати во Обединетите нации го спомнуваат сегашниот претседател на Генералното собрание Вук Јеремиќ како потенцијален кандидат за нов генерален секретар на светската организација, кога во декември 2016-та година ќе заврши мандатот на Бан Ки-мун, пренесува Ројтерс.

 

Би можело да ве интересира

После оставката на Јеремиќ, оставки поднесоа и членовите на Претседателството на Народната партија

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Демонстранти го удрија Вук Јеремиќ по глава и го избркаа: Оди во Америка да лижеш задници

А1он

Јеремиќ: Одам во Вашингтон за да ја отстранам опасноста САД да спречат промена на власта во Србија

Сандра Бошковска