Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

Од:

Сојузот за Србија како здружување на српската опозиција повеќе не постои, а таа отсега ќе соработува во нов, полабав формат, со цел партиите ги зајакнуваат своите организации и да изградат капацитет потполно да ги контролираат изборите на сите 8.000 гласачки места во земјата, изјави денеска претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ.

Здружената опозиција на Србија, според Јеремиќ, ќе биде „форма на координација на партиските раководства“ и дека нема да има свој статут и органи, ниту ќе биде организирана на регионално или локално ниво.

 

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Решението за Косово е комбинација на Дејтонскиот и договорот од Вашингтон

Ана Ололовска

Брнабиќ: Нова ера во економските и политички односи меѓу Србија и САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Симболично отворена канцеларијата на Меѓународната финансиска корпорација за развој во Белград

Горјан Грнчаровски

(ВИДЕО) Гренел: Договорот што го потпишаа Србија и Косово ќе отвори нови работни места во регионот

Горјан Грнчаровски

Гренел ги отфрли критиките од Курти како бесмислени

Ана Ололовска

Гренел и директорот на ДФЦ Болер утре во Белград на средба со Вучиќ и Брнабиќ

Ана Ололовска