Јапонија и Индија одржаа прва заедничка вежба со борбени авиони

Од:

Јапонија и Индија за првпат одржаа заедничка воена вежба со борбени авиони, соопшти денеска Министерството за одбрана во Токио.

САД, Јапонија, Индија и Австралија ја формираат таканаречената Квад Група (Quad Group), пренесе ДПА.

Четирите земји сакаат да го прошират својот ангажман во Индо-пацификот, регион каде Кина се обиде да го прошири своето влијание.

Според Министерството во Токио, Индија стана петта земја со која Јапонија одржа ваква билатерална вежба, по САД, Австралија, Велика Британија и Германија.

Јапонските копнени и поморски сили претходно спроведоа заеднички вежби со нивните индиски колеги.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи поради дефект

Ана Ололовска

Бројот на ученици кои извршиле самоубиство се искачи на највисоко ниво во 2022 година

Јапонија штотуку откри 7.000 острови за кои не знаела дека постојат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мистериозна топка ги мачи Јапонците, се појави на плажа, никој не знае од каде дошла

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мистериозна топка е пронајдена на јапонскиот брег, полицијата ја опколи областа

Индиец бил прогласен за мртов, а потоа оживеа по 8 месеци: ДНК тестот го отстрани сомнежот