Израелски војници убиле тројца Палестинци

Од:

Израелски војници убиле тројца Палестинци кои врз нив фрлиле експлозивна направа додека се обидувале да ја преминат границата од соседна Газа, соопшти израелската војска.

Армијата соопшти дека трупите ја опколиле областа во близина на јужниот крај на палестинската крајбрежна енклава, откако три осомничени лица биле забележани како ја минуваат границата.

Засега нема коментар од Газа, кој е под команда на групата Хамас.

Инцидентот е прв од ноемвриските гранични судири во кои загинаа 34 Палестинци, а повредени беа десетици Израелци.

Би можело да ве интересира

Израел со повик до граѓаните да избегнуваат патувања во странство поради Ковид-19

Ана Ололовска

Нетанјаху ќе го обнови испраќањето еврејски доселеници на Западниот брег

Ана Ололовска

Израел нападна позиции на Исламски џихад во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелци убиле Палестинец, следела одмазда со 20 ракети

Ана Ололовска

Израел забранува слетувања на авиони од Јапонија и од Јужна Кореја

Ана Ололовска

Нетанјаху се откажува од дел од планот на Трамп за прекројување на границите

Ана Ололовска